kelt hlava

Keltové, Keltská Evropa, Encyklopedie Keltů,
Latén

Náčelnický hrob z Hochdorfu je bohatě vybavený keltský komorový hrob datovaný kolem roku 530 př. Kr. do halštatské periody Ha D.

Honosný hrob elity
Původně hrob překrývala asi 6 metrů vysoká mohyla mající v průměru 60 metrů, která ale v souvislosti s erozí a zemědělským využíváním klesla na 1 metr. Pohřbeným byl muž, vysoký 187 cm ve věku asi 40 let, který byl uložen na výjimečně bohatém, 275 cm dlouhém bronzovém lehátku, opatřeném kolečky. Podle ostatních nálezů z hrobu byl muž pravděpodobně keltským náčelníkem. Byl pohřben společně s pozlaceným nákrčníkem, náramkem na pravé paži, čepicí z březové kůry, pozlacenou dýkou vyrobenou z bronzu a železa, bohatým ošacením, jantarovými šperky, břitvou na holení, výbavou pro manikůru, hřebenem, rybářskými háčky, šípy a především s tenkými zlatými plaketami, pokrývajícími jeho (nedochované) boty. V blízkosti lehátka byl nalezen velký kotel zdobený na okraji třemi lvy. Ten původně obsahoval přibližně 400 l medoviny. Východní část hrobu obsahovala železem pobitý čtyřkolový vůz ukrývající set bronzových misek.

Zdroj: http://www.keltenmuseum.de

de.wikipedia.org

V pohřební komoře keltského knížete z Hochdorfu bylo nalezeno devět rohů na pití. Osm bylo vyrobeno z rohů zubra a ozdobeno pláty zlata. Devátý a největší roh je vyroben ze železa, zlata a bronzu. Objem byl 5,5 litru, veliký 123 cm a visel přímo nad hlavou mrtvého muže. Datování 533 - 500 př. n. l. Vystaven je v muzeu Stuttgart ext link 15

Nálezy si můžete prohlédnout v online sbírkách muzea ext link 15