kelt hlava

Keltové, Keltská Evropa, Encyklopedie Keltů,
Latén

Sloup převozníků - Sloup lodníků - Plavecký oltář je kamenný sloup z období galo-římské Lutetie.

Sloup převozníků - Sloup lodníků - Plavecký oltář - Pillar of the Boatmen - Pilier des nautes byl zhotoven v 1. století našeho letopočtu a nalezen v 18. století, když probíhaly stavební práce v kryptě pod hlavní lodí katedrály Notre-Dame.

Na kamenné stéle jsou vytesány zdobené basreliéfy, které představují různé scény – galská a římská božstva i ozbrojené postavy. Bloky nejsou dochovány celé...
Horní část obsahuje nápisy keltských božstev, Cernunnos je vyobrazen s krátkými parohy, na kterých visí dva torquesy. Smertios ext link 15 je vyobrazen z profilu. Drží v pravé ruce kyj. Kastór a Pollux tvoří dvojici s kopím vedle svých koní. dále zde jsou Jupiter, Esus, Tarvos Trigaranus a Vulcanus. Jupiter stojí, v jedné ruce drží kopí a v druhé blesk. Eusus je vyobrazen z profilu a drží v pravé ruce nůž. Tarvos je zobrazen jako býk se třemi jeřáby. Vulcanus je zobrazen stojící se svým obvyklým kovářským nářadím. Na dalším bloku jsou zobrazeni tři muži se štíty a oštěpy. Jednu skupinu tvoří oholení lidé, na druhé jsou vousatí s nadpisem EVRISES. Další skupinu tvoří nejméně tři osoby, z nichž jedna je interpretována jako žena pod neúplným nápisem SENAN. Podle helmy je vyobrazen bůh Mars, kterého doprovází neznámá ženská postava. Fortuna stojící vedle boha ozbrojeného kopím. Merkur a Venuše jsou pouze nejasně identifikovány a jejich společníci zůstávají neznámí.

Rekonstrukce pilíře je vystavena v muzeu Cluny